ÇOCUK TASMASIYLA ALAY EDİLMEZ ÇÜNKÜ…

5 Mart 2010 Cuma

Habertürk İstanbul ekinde bugün bir haber… Beyoğlu’nda çocuk bakıcısı bir kadın kreşe götürdüğü üç çocuğu, iple birbirlerine bağlamış, ipin ucunu da eline almış, hep beraber yürüyorlar. Fotoğraf karesi olarak güzel, ilginç, dikkat çekici. Ancak haberin bakış açısını çok yanlış bulduğumu belirtmeliyim.

“Aile bağları bu olsa gerek” şeklide alaylı bir başlıkla verilen haberde şöyle bir cümle var mesela:
Çocuklar sağa sola meyillendiğinde hemen ipini çekerek hizaya getiriyor.
Muhabir neden bağladığını sormuş. Kadın da “Bırakayım da kaçsınlar mı, araba mı çarpsın?” demiş. Bazı vatandaşlar kadına hak verirken bazıları da çocukların “fino” gibi gezdirilmesine öfke göstermiş.
Öfke! Bu tanımın muhabirin kişisel yorumu olduğunu farz etmek istiyorum. Çünkü ortada öfke duyulacak birileri varsa bu kadın değil, bugün itibariyle bu ülkede kayıp olan 1800 çocuğu kaçırmış olanlardır.

Beyoğlu gibi kalabalık ve karmaşık bir semtte biz yetişkinlerin bile güvenliği su götürürken üç çocuğun birden sorumluluğu verilmiş olan bu bakıcıyı ben ancak alkışlarım. Kendi kanından canındanmış gibi bu çocukları sahiplenmesine saygı duyarım. Bu kadın iki çocuğun elinden tutarken açıkta kalanı biri kapıp götürse ne olur diye düşünüp huzursuzlanırım.

Ve şunu da çok iyi bilirim ki bu habere bu bakış açısının getirilmesi fotoğraftaki estetik olmayan detaylardan dolayıdır. Tasma ipten yapılmış, ayıcıklı değil mesela.
Çocuk tasmaları çeşitli şirinlikte ve fiyatlarda dünyanın birçok ülkesinde satılıyor, aileler tarafından özellikle çocukların kaybolması riski bulunan kalabalık ve yabancı yerlerde kullanılıyor. Kullanımının Türkiye’de yaygın olmaması da sanırım doğrudan köpek benzetmesi ile ilgili... Zira bana hediye gelen böyle bir ürün için arkadaş ortamında yapılan espriler dün gibi aklımda.

Bu arada tasma kullanımının alaya alındığı haberde güme giden kuçulardan da ben özür dilerim. J

Birkaç tane estetik fotoğraf da koyalım, konuyu sevimli hale getirelim… Gördüğünüz gibi ürünler çeşitli. Küçük çocuklar için gövdeden bağlanan, daha büyükler için sadece bilekten bağlananlar var.MERAKLISINA TÜRKİYE'DEN ÖRNEK BİR ÜRÜN:

Read more...
Related Posts with Thumbnails